About

راهنمای آمادگی های لازم قبل از انجام آزمایش

guid

خطاهای آزمایشگاهی در سه مرحله قبل از انجام آزمایش، هنگام انجام آزمایش و بعد از آزمایش اتفاق می افتند. شایعترین خطاها مربوط به مرحله قبل از انجام آزمایش می باشد مانند شرایط آماده سازی بیمار، نگهداری و انتقال نمونه و غیره. برای پیشگیری از اینگونه خطاها، آزمایشگاه تشخیص طبی زیباشهر راهنماهای مختلفی را برای مراجعین محترم تهیه نموده که حضورتان ارائه می گردد. رعایت شرایط ذکر شده در این راهنما در اخذ نتایج صحیح و مقایسه آن با مقادیر طبیعی به منظور تشخیص و درمان مناسب توسط پزشکان محترم مفید می باشد.

ناشتا بودن قبل از انجام آزمایش خون بسیار مهم و ضروری می‌باشد و در دقیق بودن جواب آزمایش تأثیر زیادی دارد.

زمانی که غذایی را می‌خورید، بدن شروع به تجزیه مواد غذایی کرده و سپس این مواد وارد جریان خون می‌شوند.

از آنجایی که خون مورد آزمایش از هر نظر (میزان قندخون، ترکیبات موجود در خون و …) مورد بررسی قرار می‌گیرد، بنابراین ناشتا نبودن به هنگام دادن خون می‌تواند بر روی جواب آزمایش تأثیر منفی گذاشته و پزشک مربوطه را در تشخیص درست و دقیق، دچار اشتباه نموده و سبب شود پزشک برداشت نادرستی از عملکردهای فیزیولوژیک فرد داشته باشد.

راهنمای شرایط ناشتایی برای انجام آزمایش

رعایت شرایط ناشتایی برای انجام برخی از آزمایشها مانند آزمایش قند خون ناشتا، تست تحمل گلوکز، انسولین، تری گلیسرید، کلسیم، آهن (Fe)، آنزیم آلکالن فسفاتاز، هورمون رشد، و بعضی از آزمایشهای دیگر الزامی می­باشد،

اگر پزشک شما یا همکار ما در آزمایشگاه از شما بخواهند که در وضعیت ناشتا برای انجام آزمایش مراجعه نمایید، لطفاً موارد زیر را رعایت کنید:

  • هشت ساعت قبل از مراجعه به آزمایشگاه برای آزمایش قند ناشتا، هیچ غذا یا آشامیدنی (به جز آب) نخورید. این مدت زمان ناشتایی، توصیه شده در شب می­باشد که فعالیتهای بدن به حداقل می­رسد و در این حالت بیمار در شرایط مناسب نمونه گیری در صبح قرار خواهد گرفت.
  • درصورتیکه آزمایشهای مربوط به چربی های خون مثل تری گلیسرید و کلسترول برای شما درخواست شده باشد، مدت زمان ناشتایی 14-12 ساعت است.
  • از نوشیدن آب میوه، چای و قهوه در طول ناشتایی خودداری کنید. نوشیدن آب بلامانع است، مگر آنکه توسط پزشک تذکر داده شده باشد.
  • درطول مدت ناشتایی از مصرف دخانیات، جویدن آدامس، تمرین بدنی و ورزش پرهیز نمایید. این موارد ممکن است منجر به تحریک سیستم گوارش و عضلانی و تغییر در نتایج آزمایش شود.
  • برای آزمایش آهن حدود 6 ساعت ناشتایی کافیست.
  • زمان ناشتایی برای نوزادان به مدت 4 ساعت بعد از آخرین زمان شیردهی است.
  • حدود 4 الی 5 ساعت قبل از آزمایش کلسیم از مصرف لبنیات خودداری کنید.

بعد از نمونه گیری شما می­توانید رژیم غذایی عادی و فعالیت روزانه خود را شروع کنید.

کلیات: رولاکتین هورمونی است که از هیپوفیز ترشح می­شود و کنترل اعمالی مانند شیردهی در زنان را به عهده دارد. افزایش آن می­تواند مشکلاتی را برای فرد ایجاد نماید. در موارد شک به اختلالات و توده ­های فضاگیر هیپوفیز، ناباروری و آمنوره و غیره، اندازه ­گیری این هورمون انجام می­پذیرد.

حداقل بیست دقیقه قبل از نمونه گیری، فرد از پیاده روی، ورزش، فعالیت بدنی شدید و استرس خودداری نماید.

حداقل دوازده ساعت قبل از نمونه گیری از تماس جنسی و تحریک سینه خودداری گردد.

مصرف داروهای پیشگیری از بارداری، کنترل فشار خون و ضد افسردگی ممکن است بر روی نتیجه آزمایش تاثیر گذاشته لذا بیمار بایستی آزمایشگاه و پزشک را در این خصوص آگاه نماید.

حداقل دو ساعت و حداکثر سه ساعت بعد از بیدار شدن بیمار از وی نمونه گیری بعمل آید.

کلیات: برای تشخیص اولیه خونریزی در نقاط فوقانی یا تحتانی دستگاه گوارش از این آزمایش استفاده می­شود.

در مورد آزمایش خون مخفی در مدفوع شیرخواران باید وجود شقاق در پستان مادر را در نظر داشت.

در مورد آزمایش خون مخفی در مدفوع شیرخواران باید وجود شقاق در پستان مادر را در نظر داشت.

توصیه­ های قابل ارائه به بیماران:

خانم­ هایی که عادت ماهیانه هستند تا سه روز پس از پایان دوره فوق از انجام این آزمایش خودداری نمایند.

چنانچه بیمار به بواسیر یا شقاق مقعد مبتلا بوده و خونریزی واضحی از این ضایعات مشاهده می­گردد، قبل از انجام آزمایش به آزمایشگاه اطلاع داده شود.

دو تا سه روز پیش از آزمایش و در طی دوره جمع­ آوری نمونه، از خوردن غذاهای دارای گوشت قرمز (بهتر است گوشت مرغ و ماهی نیز مصرف نگردد)، سبزیجات خام به خصوص شلغم، ترب و تربچه، قارچ، کلم بروکلی، گل کلم، پرتقال، موز، انگور، طالبی یا گرمک، خربزه، ترب کوهی خودداری شود.

حداقل از هفت روز قبل از انجام آزمایش از مصرف داروهای سالیسالات مانند آسپرین، سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، ایندومتاسین، دیکلوفناک­سدیم، داروهای استروئیدی، کلشی­سین، ویتامین C، آنتی­ اسید­ها، ترکیبات آهن­ دار، ترکیبات یددار، دیورتیک­های تیازیدی، رزرپین اجتناب گردد. در غیر این صورت به آزمایشگاه اطلاع داده شود. لازم به ذکر است که با توجه به تنوع داروهای مصرفی و امکان تداخل آنها با نتایج آزمایش بهتر است مصرف هر گونه دارو را قبل از انجام آزمایش به اطلاع پزشک معالج برسانید.

نمونه مدفوع باید در ظرف مخصوصی که آزمایشگاه در اختیار شما قرار می­دهد و تمیز، دردار و فاقد مواد نگه­دارنده است، جمع ­آوری گردد.

چنانچه به علتی امکان جمع­ آوری مستقیم مدفوع در ظرف نمونه­ گیری مقدور نباشد، باید نکات زیر حتماً رعایت گردد:

قبل از اجابت مزاج، کف توالت باید کاملاً شسته و عاری از مواد شوینده و پاک­ کننده باشد (ترجیحاً بهتر است دو بار سیفون کشیده شود).

پس از اجابت مزاج با استفاده از قاشقک داخل در ظرف نمونه، مقدار کمی از سطح رویی مدفوع را بدون این که با ادرار یا آب مخلوط گردد، در ظرف مخصوص قرار داده و درب آن محکم بسته شود.

شرایط نگهداری نمونه و نحوه انتقال:

نمونه باید سریعاً به آزمایشگاه تحویل داده شود در غیر این صورت تا زمان رسیدن به آزمایشگاه در دمای معادل یخچال (8-2 درجه سانتی­گراد) نگهداری شود و از قرار دادن نمونه­ ها در گرما یا در مجاورت نور خورشید خودداری شود.

تأخیر در آزمایش می­تواند تأثیر منفی بر نتایج این آزمایش داشته باشد.

نمونه مدفوع نباید با ادرار یا سایر مواد آلوده شود.

سطح کورتیزول در طول روز متفاوت است اما معمولا در صبح به بالاترین حد خود خواهد رسید، به همین دلیل توصیه برخی پزشکان این است که آزمایش در 8 صبح انجام گیرد.

کلیات:

با اندازه ­گیری برخی مواد در ادرار 24 ساعته می­توان در تشخیص برخی بیماری­ها استفاده نمود. پیش از انجام آزمایش باید از مصرف مایعات زیاد خودداری شود و در صورت وجود شرایط خاص (برحسب مورد اندازه ­گیری) باید به پزشک معالج و آزمایشگاه اطلاع داده شود. ظرف تمیز با حجم حداقل دو لیتر مورد نیاز است، ممکن است برای جمع­ آوری بعضی مواد، نیاز به اضافه کردن نگه­دارنده در ظرف وجود داشته باشد. (بهتر است دستورالعمل بر روی ظرف نمونه­ گیری چسبانده شود).

توصیه ­های قابل ارائه به بیماران:

نحوه جمع ­آوری نمونه:

اولین ادرار صبحگاهی را دور بریزید و بعد از آن به مدت 24 ساعت، ادرار را در ظرفی که از طرف آزمایشگاه به شما داده شده است، جمع­ آوری کنید.

در مدت جمع­ آوری، ظرف را در جای خنک نگهداری کنید.

در صورت وجود مواد نگه­دارنده در ظرف، مستقیماً در ظرف آزمایشگاهی ادرار نکنید چرا که ممکن است باعث سوختگی آلت شود.

مواظب باشید که مواد نگه­دارنده روی بدنتان نریزد.

اگر حجم ادرارتان بالاست، دو ظرف ادرار 24 ساعته از آزمایشگاه درخواست نمائید.

اگر دارو مصرف می­کنید حتماً در مورد داروهای مصرفی خود قبل از نمونه ­گیری با آزمایشگاه مشورت کنید.

شرایط نگهداری نمونه و انتقال نمونه:

در مدت زمان جمع ­آوری نمونه و در طی انتقال، ظرف نمونه­ گیری در درجه حرارت Cº8-2 (دمای یخچال) نگهداری شود.

ملاحظات ایمنی:

ظرف حاوی نمونه باید با رعایت اصول ایمنی و بهداشتی به آزمایشگاه منتقل گردد.

در هنگام آزمایش روی نمونه باید از دستکش یک­بار مصرف استفاده شود.

به هنگام اضافه کردن مواد نگه­دارنده به ظرف ادرار 24 ساعته تمام نکات ایمنی از جمله استفاده از ماسک، عینک ایمنی، دستکش و غیره رعایت گردد.

مواد نگه­دارنده باید قبل از جمع ­آوری ادرار در ظرف باشد.

توصیه­ های قابل ارائه به بیماران جهت تهیه نمونه ادرار برای آزمایش سیتولوژی:

دومین ادرار صبحگاهی بهترین نمونه جهت جمع­ آوری است.

برای آزمایش سه نوبته در سه روز متوالی اقدام شود زیرا بیشترین امکان تشخیص را دارد.

قبل از نمونه­ گیری مصرف مایعات به میزان کافی توصیه شده است (تا 3 ساعت قبل از نمونه ­گیری 6 لیوان آب بنوشید).

شرایط نگهداری نمونه و نحوه انتقال:

پس از نمونه ­گیری باید نمونه را هر چه سریع­تر و حداکثر تا یک ساعت جهت بررسی و کشت به آزمایشگاه انتقال داد.

ملاحظات ایمنی:

ظرف حاوی نمونه باید با رعایت اصول ایمنی و بهداشتی به آزمایشگاه منتقل گردد.

نمونه باید در آزمایشگاه تهیه شود. چنانچه این امر ممكن نباشد باید در مدت كمتر از نیم ساعت به آزمایشگاه تحویل داده شود. در هنگام تحویل نمونه به آزمایشگاه، زمان دقیق جمع آوری نمونه را به نمونه گیر اعلام نمایید. نمونه باید پس از 3 تا 5 روز از نزدیكی یا انزال تهیه شود. نمونه ای كه بیش از 2 روز و پس از 7 روز از آخرین نزدیكی جمع آوری شود برای انجام تست مناسب نیست. وجود تب در خلال 3 روز پیش از انجام آزمایش نتیجه تست را تحت تاثیر قرار می دهد. بهترین نمونه مایع منی نمونه ای است كه از طریق تحریك مصنوعی تهیه شده باشد. بطوریكه دست ها و آلت تناسلی با آب و صابون شسته و كاملا خشك شده و در ظرف مخصوصی كه از طرف آزمایشگاه در اختیار شما قرار میگیرد جمع آوری گردد. نمونه جمع آوری شده توسط كاندوم برای آزمایشگاه مناسب نیست. باید دقت شود كه تمامی نمونه مایع منی در ظرف مخصوص ریخته شود؛ زیرا چنانچه فقط قسمتی از نمونه در اختیار آزمایشگاه قرار داده شود باعث بدست آمدن نتیجه غیرواقعی خواهد شد. قبل از ریختن نمونه به داخل ظرف بهتر است با در دست گرفتن ظرف دمای آن را به نزدیك درجه حرارت بدن (37 درجه سانتیگراد) برسانید. از قرار دادن نمونه در حرارت كمتر از صفر درجه و بالاتر از 40 درجه سانتیگراد خودداری نموده و سعی كنید تا زمان تحویل نمونه به آزمایشگاه آنرا در دمای نزدیك به حرارت بدن در زیر بغل نگهداری كنید.

توجه: نمونه ای كه از زمان جمع آوری آن بیش از یك ساعت گذشته باشد فاقد ارزش است.

آزمایش منی بعد از بستن لوله ها در مردان (وازكتومی)

انجام آزمایش مایع منی در این افراد مشابه انجام آزمایش معمولی مایع منی است؛ با این تفاوت كه:

این آزمایش باید حداقل 2ماه بعد از بستن لوله ها باشد

در طی 24ساعت پیش از انجام آزمایش نباید نزدیكی صورت پذیرد و یا مایع منی به هر علت دفع شود

توجه: نمونه ای كه 6 ساعت پس از جمع آوری تحویل آزمایشگاه شود فاقد ارزش است.

بر روی پوست انسان جانداران میکروسکوپی بسیاری زندگی می‌کنند که یکی از آن‌ها می‌تواند انگل‌های دمودکس باشد.

این انگل‌ها به صورت طبیعی می‌توانند بر پوست افراد بالغ وجود داشته باشند، اما زمانی که تراکم آن‌ها افزایش پیدا کند، سبب تشدید مشکلات پوست و مو می‌شوند. این انگل‌ها از حدود ۲۰ هزار سال قبل بر روی پوست انسان زندگی می‌کرده‌اند، اما دانشمندان بیش از یک قرن است که آن‌ها را شناخته‌اند.با توجه به گسترش جوامع شهری و مراکزی که انتقال انگل در آن‌ها اتفاق می‌افتد، مانند باشگاه‌های ورزشی، استخرها، آرایشگاه‌ها و غیره، امروزه شیوع این انگل‌ها افزایش یافته است.

شرایط انجام تست انگل دمودکس:

۴۸ ساعت قبل از انجام تست سر و صورت با شوینده شسته نشود.

با صلاحدید پزشک ۷۲ ساعت قبل از انجام تست استفاده از انتی بیوتیک های خوراکی اجتناب شود

روز تست لوازم ارایش روی صورت استفاده نشود.

حدود یک هفته تا ۱۰ روز از پاکسازی صورت استفاده نشود